İletişim için tıklayınız.
Akıl Oyunları & Zeka Oyunları Oyna
  • Anasayfa
  • Öğretmenler Odası
  • Matematik Programları

Matematik Programları

MyScript Calculator Android ( Sıradışı Hesap Makinesi )

Bu Android programı bildiğimiz hesap makinelerinden biraz farklı. Çünkü bu programda rakam ve işlem tuşu yok.

Yapacağınız işlemi ekrana yazmanız/çizmeniz yeterli. Silmek için ise karalayın. Hem de sadece 4 işlemle sınırlı değilsiniz. Program karekök ve üs alma işlemlerinin rahatlıkla üstesinden gelebiliyor. Android cep telefonunuzda veya tabletinizde keyifle kullanacağınıza eminim.

Devamını Oku

Rübik Küp Çözüm Programı - Zeka Küpü Çözme Programı

Rübik Küp

Yıllardır bir köşede çözülmeyi bekleyen Rübik Küpünüz mü var? Çözmeye çalışırken delirmeye biraz daha yaklaştığınızı mı hissediyorsunuz? İnternette Saniyeler içinde çözen insanları görmek sizi rahatsız mı ediyor?

Bir çok insan için çözümü imkansız görünen bu küp halk arasında sabır küpü ve zeka küpü gibi değişik isimler almıştır. Zor olduğu kadar eğlencelide olan bu oyuncağın mucidi Erno Rubik'tir. 1974 yılında Sihirli Küp adıyla Budapeşte'den yola çıkan Rubik Küp 1980 yılında orijinal adıyla birlikte dünya piyasasına girdi. İngiltere’de 1980 ve 1981 yıllarında iki yıl üst üste Yılın Oyuncağı seçildi. Rubik Küp ilerleyen yıllarda farklı modellerle piyasaya çıkmaya başladı.

Devamını Oku

Cabri 3D v2

Cabri 3D adlı geometri programı, sınıf içi interaktif etkinlikler için hazırlanmış kullanışlı bir araçtır. Geometrideki 3 boyutlu cisimlerin kavranmasını büyük ölçüde kolaylaştıracak bir programdır. Böyle yazılımları kullanarak  hazırlayacağınız çalışmaları sınıf içerisinde interaktif olarak sunmanızı kolaylaştıracak özelliklerde bulunmaktadır. Akıllı tahta çalışmalarına uyumlu olarak hazırlanmıştır. Örneğin sunum üzerinde kullancağınız el yazınızı yazı karakterlerine dönüştürebilir. Matematik öğretmenlerinin verimli ders sunumları hazırlamaları için kullancağı programların başında geleceğini düşünüyorum.

Bu program yardımıyla prizma , pramid, silindir, küre, düzlem , düzgün çok yüzlüler oluşturabilir ve bu şekillerin açılmış durumlarını, her yönden görünümlerini görebilirsiniz.

Bu yazılım matematikçilerin yanı sıra fizik öğretmenlerinin kullanacağı bir araç olacaktır. Optik ve atom modellemeleri yapabilmenizi, bu modelleri uzay ortamında gözlemleyebilmenizi sağlayacaktır.

Microsoft Math 2007

Microsoft'un öğrenci ve eğitmenler için hazırlamış olduğu matematik editörü ile matematiksel işlemleri yapabilirsiniz. Öğrencilere matematikte büyük bir yardım destek sağlayacak olan bu program ile denklem çözümü, trigonometrik hesaplamalar , grafik çizimleri ,

Lineer cebir uygulamaları, türev ve integral hesaplamaları, ve hesaplamaları yapabilirsiniz. Belirli ve belirsiz integral hesaplamaları, limit hesaplamaları, toplam ve çarpım fonksiyonları hesaplamalarıyapabileceğiniz mükemmel bir hesap makinesi. 3 ve 2 boyutlu grafikleri sadece denklemini yazarak nası çizildiğini görebilirsiniz.

Bunların yanında bir soru yazdığınızda sadece çözümünü değil çözüm sırasındaki aşamalarıda ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. Üçgenlerde kenar ve açı hesaplamaları yapabileceğiniz gibi, birim çevirme özelliğide bulunmaktadır.

Portable versiyonu ise tablet pc lerde kalem kullanarak yazacağınız karakterleri tanıyacaktır.

MathType (Her Matematikçide Olmalı)

MathType ile matematiksel sembollerin yazımı artık kolay. Office Word`ün denklem düzenleyicisinden çok daha kapsamlı ve pratik olması, ayrıca Word`de makro olarak kullanılabilmesi programı vazgeçilmez kılan özellikleri. Program öylesine kolay hazırlanmış ki üreticisi yol gösterici bile hazırlamamış. Kurulumu ve kullanımı şöyle:

Programı kurmadan önce Word`ü açın. Araçlar>Makro>Güvenlik`e gelin ve güvenliği düşük seviyeye getirin. Bu Mathtype`ı Word`de daha pratik kullanabilmeniz için yapmanız gereken ayardır. Bu ayarı yaptıktan sonra Mathtype`ı kurunuz. Kurulum için sadece bir kur dosyamız var ki üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Kurulum sonrası Word`e baktığınızda üstte Mathtype`a ait butonların eklendiğini göreceksiniz. O andan itibaren matematiksel veri içeren makale, tez, ödev vb. her şeyi Mathtype ile yazabilirsiniz.

  • 1
  • 2